Městský úřad Skalná
Sportovní 9
351 14 Skalná
Datová schránka: 54jbbhy
První písemná zmínka o skalenském faráři (plebanus) Heinricovi pochází z roku 1295. Původní gotický kostel byl poprvé doložen roku 1320 v nejstarším farním inventáři řezenského biskupství. Mezi lety 1564 – 1628 vykonávali duchovní správu ve Skalné luteránští predikanti, poté světští kněží a mezi léty 1645 – 1782 administrovali zdejší farnost dominikáni z Chebu. Na přelomu 17. a 18. století byl kostel již značně zchátralý. Počátkem roku 1704 se trauttenberská vrchnost rozhodla přistoupit k přestavbě kostela. V roce 1705 – 1709 započala přestavba původně gotické stavby do barokního stylu. Staviteli byli Johann Wolfgang Braunbock z Teplé a Adam Sandner z Lubů. Většinu stavebních nákladů nesli Trauttenbergové z Horní a Dolní Skalné. Na konci roku 1709 vysvětil nový kostel dominikánský administrátor Otec Ludwig Trintzler. Dne 6. července 1810 došlo k poškození kostelní budovy požárem. Za oběť plamenům padl zejména krov s věží. Následně byl kostel nákladem 47 555 zl. a 6 krejcarů obnoven a rozšířen. Hlavní věž byla prozatím pouze ploše zastřešena. Roku 1834 získal kostel varhany, které zhotovili bratři Müllerové z Chebu. V roce 1885 inicioval místní pěvecký spolek vybudování slohově odpovídající zastřešení věže, které bylo dokončeno teprve v roce 1901 stavitelem F. Kriegerem z Lubů a J. Stinglem tesařem ze Skalné.
Jedná se o jednolodní stavbu s pravoúhlým presbytářem, nad nímž je vystavěna věž s dvojitou cibulovou střechou a lucernou. Na západní střeše se nachází zvonička. V přízemí jsou vsazeny postranní portály s kamenným ostěním. Hlavní portál je usazen do západního průčelí s odsazenou přístavbou a s průchodem s valenou klenbou. Nad ním se nachází dvoupatrový hudební chór. Interiér je pojat jako sálová stavba s valenou klenbou, v presbytáři s lunetami. Po obou stranách kněžiště se nachází oratoře.
Hlavní oltář s vyřezávaným reliéfem Poslední večeře Páně na dvířkách tabernáklu. Za hlavním oltářem se nachází malovaná iluzivní architektura barokního oltáře (cca 1750), která byla renovována a silně přemalována J. Holinkou roku 1934 podle fragmentu původní malby. Na poprsnici empory je umístěna křížová cesta z roku 1827. Křtitelnice s výjevem Křtu Krista v Jordánu. Zbylé zařízení je převážně z 19. století.
Kostel sv. Jana Křtitele je v majetku Římskokatolické církve a pořádají se zde pravidelné bohoslužby.