První a jediná škola geofyziky pro v děti základní školy v České republice
Ve čtvrtek 1. 10. 2020 proběhlo v základní škole Skalná první setkání zájemců o zkoumání seismických jevů v západních Čechách z řad žáků. Na základě spolupráce Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a ZŠ Skalná vzniká ve Skalné Geofyzikální centrum, jehož cílem je předat žákům základní poznatky v oboru geologie, hydrogeologie a geofyziky se speciálním zaměřením na seismologii. Projekt Geofyzikálního centra podpořilo město Skalná a je příslib startovací dotace od Karlovarského kraje.
Obec Skalná leží v centru oblasti, kde často dochází k zemětřesným rojům a kde lze sledovat pozůstatky dávné vulkanické činnosti. Geofyzikální ústav provádí ve městě Skalná seismická pozorování již od roku 1962 a od roku 1985 je v podzemní štole pod hradem Vildštejn umístěna stálá seismická stanice, která patří do pozorovací sítě WEBNET.
Žáci a žákyně ze sedmého až devátého ročníku, kteří se na výzvu svého učitele Jiřího Mesnera přihlásili do projektu, se v učebně seznámili s náplní pravidelných schůzek a základními geofyzikálními pojmy, které jim osvětlil Milan Brož z Geofyzikálního ústavu. Žáci mají se seismickými jevy vlastní zkušenosti, poslední silnější zemětřesné roje proběhly v této oblasti v květnu roku 2018. V geofyzikální škole se dozvědí, proč k zemětřesným rojům dochází, jak se měří a mnoho dalších geofyzikálních zajímavostí ze svého kraje.
Druhá část první seznamovací schůzky proběhla v nedaleké národní přírodní rezervaci SOOS, kde se dětem věnoval její správce Zdeněk Soukup. Děti si prošly naučnou stezku mezi rašeliništi a slatiništi, prohlédly si mofety a u císařského pramene sledovaly měření pomocí seismometru, kdy byly naměřeny parametry pulzace pramenu, opakovací frekvence (Hz), délka jednotlivých pulzů (s) a hodnoty amplitudy vibrací v jednotkách rychlosti kmitání (mm/s).
Schůzky žáků geofyzikální školy budou probíhat především v terénu. V plánu jsou již exkurze k západočeským čtvrtohorním vyhaslým sopkám, do cínového dolu i ke kontinentálnímu hlubinnému vrtu KTB v Bavorsku. Žáci získají v projektu technické, teoretické a řemeslné dovednosti v oboru geofyziky, které mohou uplatnit v dalším studiu.